Psychoterapia i pisanie

Janusz Wróbel

www.janusz-wrobel.com

Chciałbym dzisiaj napisać o jednym z aspektów pracy, którą wykonuję. Prowadzenie terapii z osobami, które jej potrzebują, prowadzi zwykle do mniejszego lub większego zniwelowania problemu lub problemów, z którymi się borykają, a także do pewnych zmian w ich sposobach patrzenia na życie. Spotkanie w gabinecie psychologa, wywiera jednak także wpływ na terapeutę. Rozmowy, które tam się toczą są często trudne, a dotyczą zasadniczych, zwykle bolesnych spraw. Staram się moim pacjentom pomóc, równocześnie ucząc się od nich cały czas. Niektóre z przemyśleń, inspirowanych tymi właśnie spotkaniami, przelewam na papier, w formie tak zwanych zapisków. Oto parę z nich, dotyczących tematu wychowania dzieci.

Do młodego człowieka

  1. Nie bądź taki, jak twoi rodzice: dotrzymuj słowa.
  2. Nie daj się zwodzić pozorom: sam szukaj prawdy.
  3. Waż słowa: tego, co lekko wypowiesz, ktoś może nie unieść.
  4. Jak dłoń, co swoim dotykiem fale na wodzie czyni, tak twoje czyny, słowa i myśli wśród ludzi drgają.
  5. Zapewne będzie dane ci jutro: rozpacz i ból, jak wszystko, przeminą.
  6. Nie bój się prawdy bronić: rany zagoisz, wstydu przed samym sobą nie zdusisz.
  7. Czasami myślisz, że przecież jesteś dobry. I masz rację.

Następny zapisek kierowany jest raczej do rodziców:

Niespełnieni

… bo się nam zdarzyło za wcześnie, bo za późno, bo dziewczynka, bo chłopiec, bo się w kogoś wrodziło, bo się nie wdało, bo ja w jego wieku byłam, bo nie byłam, bo nie czyta, bo za dużo czyta, bo ciągle w domu siedzi, bo go nigdy w domu nie ma, bo wybrał biznes, bo go nie wybrał, bo nie wyjechał na stypendium, bo wyjechał, bo ma dziewczynę, bo jej nie ma, bo ją wybrał, bo jej nie wybrał, bo się już pobrali, bo się jeszcze nie pobrali, bo jej ulega, bo jej nie słucha, bo ją za dobrze traktuje, bo ją źle traktuje, bo się za bardzo stara, bo się w ogóle nie stara, bo się rozwiedli, bo ciągle z nią żyje, bo się im zdarzyło za wcześnie, bo za późno…

Podobnie, jak i ten, którego kanwą, jest tak często używane, więc i nadużywane sformułowanie o „byciu kimś”:

Bycie kimś

„Nie będziesz się uczył – będziesz nikim” – mówimy dzieciom, mając na myśli na ogół pozytywną korelację między poziomem wykształcenia a atrakcyjnością wykonywanego zawodu. Atrakcyjność pracy wiąże się zwykle z zakresem posiadanej odpowiedzialności i samodzielności, prestiżem, popularnością i gratyfikacją finansową z nią związaną. „Ktoś” w powszechny rozumieniu jest, dzięki wykonywanej pracy, kimś ważnym, czasem znanym, no i dobrze zarabiającym. I tego chcielibyśmy dla naszych dzieci. „Nikim”, z drugiej strony, jest osoba wykonująca nieskomplikowane, często związane z wysiłkiem fizycznym, zajęcie.

Pouczając dzieci w ten sposób, nie bierzemy pod uwagę, że przesłanie zawarte w cytowanym haśle buduje w nich przeświadczenie, że jest się „kimś” lub „nikim” bez względu na to, czy jest się uczciwym, wrażliwym, mądrym, szczodrym i sprawiedliwym; czy jest się złodziejem, egoistą i głupcem; bez względu na to, czy szanuje się współmałżonka, czy też bije się żonę lub poniewiera mężem.

A tak na marginesie:, kim jesteśmy w momencie, gdy mówimy o innym, że jest „kimś” lub „nikim”? A także: jak bardzo trzeba być „kimś”, by mówić o innych, że są „nikim”?

Na zakończenie tego przeglądu „zapisków wychowawczych”, jeszcze jeden, kierowany znów do młodych ludzi:

Moim dzieciom

Nie nienawidzę, bo się nienawiścią brzydzę

Nie pogardzam, bo swą małość widzę

Nie złorzeczę – dość nieszczęścia wkoło

Nie zniechęcam – wiem – porażka czyha

I choć świt beze mnie już przeczuwam – to zasypiam

About Janusz Wrobel

Janusz Wróbel - praktykujący psychoterapeuta, nauczyciel akademicki. Żonaty, pięcioro dzieci. Autor m.in. książek "Contact" (http://wisdommoonpublishing.com/buy_links.html#Contact) i "Language and Schizophrenia" oraz tomiku wierszy "Cztery pory tutaj” (http://www.telewizjadetroit.com/products-page/dvd/cztery-pory-tutaj-janusz-wrobel/). Janusz Wróbel - college professor, licensed counselor and psychotherapist, who currently maintains a private practice, "Balance and Harmony." Married with five children. Author of the books "Contact" (http://wisdommoonpublishing.com/buy_links.html#Contact) and „Language and Schizophrenia” (http://benjamins.com/#catalog/books/llsee.33/main).
This entry was posted in Szczescie and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply