Czy mój związek jest zdrowym związkiem?

Janusz Wróbel

www.janusz-wrobel.com

Czy mój związek jest zdrowym związkiem - ilustracja 1Kiedy masz chłopaka lub dziewczynę, kiedy masz narzeczonego lub narzeczoną, czasami zapewne zastanawiasz się, czy osoba, w której jesteś zakochana/zakochany, jest tą właściwą; tą, której można w pełni zaufać i myśleć o tym, by związać się z nią na resztę życia. I chociaż nigdy nie można mieć pewności, to na szczęście istnieją pewne przesłanki, wskazujące na to, czy człowiek, którego obdarzamy uczuciem, traktuje nas z szacunkiem, czy jest lojalny i oddany, czy jego zachowanie rokuje, że możemy w przyszłości oczekiwać relacji, w której będziemy mieli szansę na to, by się rozwijać i czuć bezpiecznie.

Centrum Zdrowia Uniwersytetu Montana w Missoula przygotowała listę zachowań w związku, które są pożądane i których obecność wskazuje, że relacja ma prawidłowy przebieg. Oto ona:

Osoba, z którą jesteś związana/związany:

Wspiera twoją relację z przyjaciółmi i członkami rodziny. Spędza czas z twoimi przyjaciółmi i rodziną, by ich poznać, ale także pozwala ci na to, byś i ty mógł/mogła z nimi sam/sama spędzać czas.

Ma własne grono przyjaciół i zachęca cię, byś i ty ich poznał/poznała.

Po poznaniu ciebie kontunuuje swe własne zainteresowania poza waszą relacją poprzez uczestnictwo w takich aktywnościach jak sport, kluby zainteresowań, grupy zainteresowań, aktywności związane z pracą lub hobby,

Pyta cię o twoją opinię i słucha jej, okazując ci szacunek.

Nie ma problemu z tym, że masz opinie, które różnią się od twojej i nie traktuje różnicy poglądów jako powodu do obrazy na ciebie.

Kultywuje bezpieczną atmosferę, w której możesz wyrazić swoje myśli, uczucia i emocje.

Bierze odpowiedzialność za swe własne zachowanie, myśli i uczucia.

Przeprasza, kiedy nie ma racji i przyjmuje twoje przeprosiny, kiedy ty jej nie masz.

Traktuje wasz związek jako partnerstwo.

Decyzje podejmuje wspólnie z tobą.

Oczekuje, że każde z was będzie miało kontrolę nad własnymi pieniędzmi.

Nie używa manipulacji (finansowej, emocjonalnej, itd.), by uzyskać to, co chce.

Traktuje innych jak siebie samego – z szacunkiem.

Wspiera twoje przyjaźnie z osobami przeciwnej płci, nie jest nadmiernie zazdrosny/zazdrosna i zaborczy/zaborcza.

Ufa ci i jest godny zaufania.

Wspiera twoje cele i marzenia.

Wygłasza pozytywne opinie o twoich zaletach i osiągnięciach.

Prawi komplementy; nie krytykuje tego, jak wyglądasz i się ubierasz.

Jest kimś, z kim możesz czuć się bezpiecznie.

Rozwiązuje konflikty przez dialog, bez używania obelg, gróźb czy przemocy.

Amerykańskie ośrodki zwalczające przemoc domową, udostępniają na Internecie wiele materiałów, które pomagają w zrozumieniu, jakie zachowania w związku są pożądane, a jakie mogą świadczą o tym, że relacja wymaga poprawy. Oto interesująca tabela, przedstawiająca kryteria, pozwalające na odróżnienie zdrowego związku od toksycznego:

Co jest zdrowe? Co jest toksyczne?
Otwarta i uczciwa komunikacja Gierki i manipulacja komunikacyjna
Posiadanie przyjaciół w dodatku do związku Ograniczona liczba przyjaciół poza partnerem/partnerką
Wzięcie odpowiedzialności za to, jak się układa moje życie i szczęście Obciążanie innych odpowiedzialnością za moje szczęście
Posiadanie swojej własnej osobowościowej identyfikacji Poczucie bycia całością tylko kiedy jest się z kimś innym
Zbalansowanie czasu kiedy jest się razem i osobno Zbyt wiele czasu razem albo za wiele czasu osobno
Blikość emocjonalna zbudowana bez obecności narkotyków i alkoholu Używanie alkoholu lub narkotyków w celu osiągnięcia sztucznej bliskości
Odpowiedni poziom zaangażowania się w związku Zbyt wielkie lub częściowe tylko zaangażowanie w związku (w zależności o jego dotychczasowej długości)
Elastyczność w relacji Sztywna postawa w relacji
Świadomość własnych potrzeb Brak wiedzy o swoich własnych potrzebach
Wyrażanie swoich potrzeb Obawianie się wyrażania własnych potrzeb

Jako ilustrację dzisiejszych wywodów przytaczam tym razem Equity wheel (koło równości), życząc wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom którzy są samotni, by znaleźli w swoim życiu człowieka, który obdarzy ich miłością opartą na poszanowaniu i będzie wspierać ich marzenia i aspiracje; a tym, którzy przygotowują się do życia razem, by ich związek spełnił realistyczne oczekiwania i przyczynił się do szczęścia obojga przyszłych małżonków.

Czy mój związek jest zdrowym związkiem - ilustracja 2

About Janusz Wrobel

Janusz Wróbel - praktykujący psychoterapeuta, nauczyciel akademicki. Żonaty, pięcioro dzieci. Autor m.in. książek "Contact" (http://wisdommoonpublishing.com/buy_links.html#Contact) i "Language and Schizophrenia" oraz tomiku wierszy "Cztery pory tutaj” (http://www.telewizjadetroit.com/products-page/dvd/cztery-pory-tutaj-janusz-wrobel/). Janusz Wróbel - college professor, licensed counselor and psychotherapist, who currently maintains a private practice, "Balance and Harmony." Married with five children. Author of the books "Contact" (http://wisdommoonpublishing.com/buy_links.html#Contact) and „Language and Schizophrenia” (http://benjamins.com/#catalog/books/llsee.33/main).
This entry was posted in Szczescie and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply